Siedlecki Portal Motoryzacyjny

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Witamy na motosiedlce.pl

Radary Iskra-1 użytkowane zgodnie z prawem

Email Drukuj PDF

Nie ma żadnych okoliczności do wycofywania z użytkowania posiadanych przez Policję radarowych mierników prędkości typu Iskra-1. Wszystkie są użytkowane zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Polska Policja dysponuje 480 urządzeniami pomiarowymi typu ISKRA-1 Urządzenia te, zgodnie z wymogami prawnymi, zanim zostały zakupione musiały uzyskać potwierdzenie, że zostały wprowadzone do obrotu i użytkowania zgodnie z obowiązującymi na terenie RP przepisami w zakresie prawa metrologicznego:
1) ustawy z dnia 11 maja 2001 r. (z późn. zm.) Prawo o miarach;
2) rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 27 grudnia 2007 r. (Dz. U. z 2008 r. Nr 3, poz. 13, z późn. zm.) w sprawie rodzajów przyrządów pomiarowych podlegających prawnej kontroli metrologicznej oraz zakresu tej kontroli;
3) rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 7 stycznia 2008 r. (Dz. U. Nr 5, poz. 29, z późn. zm.) w sprawie prawnej kontroli metrologicznej przyrządów pomiarowych;
4) rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 9 listopada 2007 r. w sprawie wymagań, którym powinny odpowiadać przyrządy do pomiaru prędkości pojazdów w ruchu drogowym, oraz szczegółowego zakresu badań i sprawdzeń wykonywanych podczas prawnej kontroli metrologicznej tych przyrządów pomiarowych (Dz. U. Nr 225, poz. 1663 - zastąpiło rozporządzenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 20 stycznia 2004 r.).

Przyrządy do pomiaru prędkości pojazdów w ruchu drogowym (radarowe, laserowe, prędkościomierze kontrolne) podlegają prawnej kontroli metrologicznej obejmującej zatwierdzenie typu i legalizację pierwotną oraz legalizację ponowną (§ 1 rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 27 grudnia 2007 r.).

Stosowane przez Policję wszystkie przyrządy do pomiaru prędkości pojazdów w ruchu drogowym, w tym również radarowe mierniki prędkości posiadają ważne decyzje zatwierdzenia typu wydane w drodze decyzji administracyjnej przez Prezesa Głównego Urzędu Miar oraz aktualne świadectwa legalizacji (pierwotnej lub ponownej) wydawane na okres do 13 miesięcy przez Dyrektorów Okręgowych Urzędów Miar, potwierdzające, że przyrządy spełniają wymagania określone w rozporządzeniu Ministra Gospodarki z dnia 9 listopada 2007 r. w sprawie wymagań, którym powinny odpowiadać przyrządy do pomiaru prędkości pojazdów w ruchu drogowym, oraz szczegółowego zakresu badań i sprawdzeń wykonywanych podczas prawnej kontroli metrologicznej tych przyrządów pomiarowych.

Jedynym właściwym organem do wyjaśnienia wszelkich wątpliwości w zakresie poprawności wprowadzenia do obrotu i użytkowania przyrządów pomiarowych podlegających prawnej kontroli metrologicznej, w tym również ręcznych radarowych przyrządów do pomiaru prędkości pojazdów w ruchu drogowym, jest Prezes Głównego Urzędu Miar, który jest wydawcą decyzji zatwierdzenia typu przedmiotowych przyrządów pomiarowych.

Zgodnie z polskim prawem, jedynie Prezes Głównego Urzędu Miar, mógłby cofnąć zatwierdzenie typu, jeżeli przyrządy pomiarowe, wykonane zgodnie z zatwierdzonym typem, posiadałyby wady utrudniające ich zamierzone użytkowanie. Prezes może cofnąć zatwierdzenie typu w przypadku stwierdzenia, że przyrządy pomiarowe wprowadzone do obrotu lub użytkowania są niezgodne z zatwierdzonym typem lub nie spełniają wymagań lub ograniczenia, określone w decyzji zatwierdzenia typu, nie są przestrzegane.

Do dnia dzisiejszego do Policji nie wpłynęła informacja o podjęciu przez Prezesa Głównego Urzędu Miar decyzji o cofnięciu zatwierdzenia typu przedmiotowego urządzenia.

Do rzekomo błędnych wskazań pomiaru prędkości może dojść wyłącznie w sytuacji, kiedy są one użytkowane niezgodnie z instrukcją obsługi. Okazuje się, że to właśnie znajomość instrukcji obsługi urządzenia do pomiaru prędkości oraz odpowiednie przeszkolenie użytkowników końcowych w tym zakresie jest podstawowym i niezbędnym warunkiem do właściwego użytkowania i dokonywania prawidłowych pomiarów prędkości pojazdów czy też weryfikowania otrzymanych wyników.

Więcej…
 

Uwaga na oszustów.

Email Drukuj PDF

500 zł straciła 82-letnia mieszkanka Radzynia Podlaskiego, która padła ofiarą dwójki oszustów. Policja szuka sprawców i apeluje do wszystkich o rozwagę i rozsądek w kontaktach z nieznajomymi.

Do idącej ulicą Międzyrzecką w Radzyniu Podlaskim kobiety podbiegła nieznajoma, która wysiadła z zaparkowanego samochodu. Pasażerka auta zapytała o drogę do radzyńskiego szpitala. Kobieta prosiła o pomoc, twierdziła, że razem z mężem uczestniczyła w wypadku drogowym, w którym mężczyzna odniósł poważne obrażenia. Dodała, że grozi mu amputacja nogi. Po chwili rozmowy nieznajoma zaproponowała, że podwiezie starszą panią do domu. Kiedy kobieta zgodziła się zauważyła, że za kierownicą samochodu siedzi mężczyzna. Podczas drogi nieznajomi cały czas mówili o tym, że potrzebne są im polskie pieniądze, żeby zapłacić lekarzowi. Na miejscu wszyscy troje weszli do domu 83-latki. Tam mężczyzna pokazał kobiecie plik pieniędzy, twierdząc, że są to dolary. Po tym ponownie schował je do saszetki i zamknął ją na kłódkę. Nieznajomi cały czas prosili 83-latkę o udzielenie pożyczki, w zastaw proponując saszetkę z dolarami. Kiedy ta oświadczyła, że nie ma gotówki, poprosili ją by pożyczyła od sąsiadki. Kobieta chcąc pomóc nieznajomym zgodziła się. Para wróciła do samochodu, ona natomiast poszła do sąsiadki, od której pożyczyła 500 złotych. Kiedy starsza pani podeszła do samochodu, nieznajoma w zamian za gotówkę wręczyła jej saszetkę. Kobieta nie zdarzyła nawet sprawdzić zawartości zastawu, gdyż samochód odjechał. Kiedy to zrobiła okazało się, że w saszetce zamiast wcześniej widzianych pieniędzy znajdują się chusteczki higieniczne.  
Policja poszukuje sprawców i po raz kolejny apeluje do wszystkich o rozwagę i rozsądek w kontaktach z nieznajomymi. Oszuści stosują różne metody, aby wyłudzić od nas pieniądze.
Przy tej okazji przypominamy o Kampanii Społecznej „Oszustom Stop!”, która została zorganizowana w trosce o dobro i bezpieczeństwo osób starszych. Pomysłowość i przebiegłość oszustów jest nieograniczona. Dlatego też niezwykle ważne jest przekazywanie wiedzy osobom starszym na temat istniejących zagrożeń, aby świadomie mogły reagować, kiedy znajdą się w podobnej sytuacji.

źródło: KWP Lublin B.S.

 

Zaatakował kobietę w damskiej ubikacji. Został ujęty przez kierowców.

Email Drukuj PDF

W policyjnym areszcie trzeźwieje 27-latek, który dzisiejszej nocy próbował dokonać rozboju na Białorusince. Mężczyzna zaatakował kobietę w damskiej ubikacji na stacji paliw, jednak krzyki pokrzywdzonej usłyszała przebywająca w innej kabinie kobieta, wszczynając alarm. Sprawca został ujęty przez kierowców samochodów ciężarowych na parkingu przed stacją, kiedy usiłował uciec.

Do zdarzenia doszło dzisiaj po godzinie 1.00 w miejscowości Kolonia Horbów, na stacji paliw przy trasie krajowej nr 2. Grupa Białorusinów podróżujących autobusem zatrzymała się tam na postój. Kiedy jedna z nich, 60-letnia kobieta poszło do toalety, została tam zaatakowana przez młodego mężczyznę. Napastnik próbując wyrwać jej torebkę z pieniędzmi, kilkukrotnie uderzył ją w twarz. Krzyk pokrzywdzonej usłyszała inna kobieta, która natychmiast wszczęła alarm.
Sprawca ataku został zatrzymany przez białoruskich kierowców tir-ów, na parkingu przed stacją, w momencie kiedy próbował zbiec. Po przyjeździe Policji okazało się, że jest to 27-letni mieszkaniec gm. Zalesie. Był nietrzeźwy.  Mężczyzna został osadzony w policyjnym areszcie. Po wytrzeźwieniu usłyszy zarzuty usiłowania dokonania rozboju. Kodeks karny przewiduje za takie przestępstwo kare pozbawiania wolności w wymiarze od 2 do 12 lat.60-latka z obrażeniami twarzy została przewieziona do szpitala. Po udzieleniu pomocy medycznej została zwolniona.

źródło: KWP Lublin J.J.

 

Utrudnienia w Białej Podlaskiej

Email Drukuj PDF

W piątek (27.09) w godz. 12:00 – 16:30 zostanie wyłączony z ruchu plac Wolności wraz z ul. Brzeską (deptak) do ul. Prostej.
Utrudnienia związane są z organizacją imprez sportowych z okazji „Dni Patrona Białej Podlaskiej Św. Michała Archanioła”.

 

Nowy Komendant Powiatowy Policji w Mińsku Mazowieckim

Email Drukuj PDF

Dzisiaj w Komendzie Powiatowej Policji w Mińsku Mazowieckim odbył się uroczysty policyjny apel z udziałem Komendanta Stołecznego Policji nadinspektora Dariusza Działo, podczas którego odczytano rozkaz o powołaniu na stanowisko Komendanta Powiatowego Policji w Mińsku Mazowieckim, młodszego inspektora Roberta Żebrowskiego, który był dotychczas Komendantem Powiatowym Policji w Otwocku. Podczas uroczystości, policjantki, policjanci, pracownicy Policji i wszyscy zaproszeni goście złożyli serdeczne podziękowania młodszemu inspektorowi Robertowi Kokoszce, który objął tego samego dnia stanowisko Komendanta Powiatowego Policji w Otwocku.

Dzisiejszy dzień miał szczególny charakter. Na sali konferencyjnej mińskiej Komendy zgromadzili się goście zaproszeni na uroczysty apel z okazji objęcia stanowiska Komendanta Powiatowego Policji w Mińsku Mazowieckim i przekazania sztandaru nowemu Komendantowi, którym został młodszy inspektor Robert Żebrowski, dotychczasowy Komendant Powiatowy Policji w Otwocku. Młodszy inspektor Robert Kokoszka został nowym Komendantem Powiatowym Policji w Otwocku. Uroczystość przekazania obowiązków i sztandaru mińskiej jednostki Policji odbyła się z udziałem Komendanta Stołecznego Policji nadinspektora Dariusza Działo.

Więcej…
 

Trzeźwy poranek

Email Drukuj PDF

Dzisiaj, od wczesnych godzin porannych blisko 70 policjantów ze wszystkich komend województwa podlaskiego prowadziło działania „Trzeźwy Poranek”. Od godziny 6.00 do 8.00 na terenie całego województwa funkcjonariusze ruchu drogowego kontrolowali trzeźwość kierowców. Wystarczyły zaledwie dwie godziny, by mundurowi sprawdzili ponad 2280 kierujących. Niestety okazało się, że znaleźli się wśród nich i tacy, którzy zdecydowali się na jazdę po alkoholu. W samej Dąbrowie Białostockiej (teren działania Komendy Powiatowej Policji w Sokółce) Funkcjonariusze zatrzymali 4 nieodpowiedzialnych kierowców.W sumie, w czasie akcji policjanci zatrzymali 13 takich osób. Największym brakiem odpowiedzialności wykazał się zatrzymany w miejscowości Widugiery  (gmina Puńsk) 61-letni mieszkaniec tej gminy, kierujący audi. Jak się okazało mężczyzna miał ponad promil alkoholu w organizmie. Wszyscy kierowcy zatrzymani za jazdę po alkoholu odpowiedzą teraz przed sądem. Podlascy policjanci zapowiadają, kolejne tego typu działania.

źródło: www.podlaska.policja.gov.pl

 


Strona 130 z 318
Siedlecki Dealer Roku 2013
 

Logowanie

Informacja

Copyright © 2014 Siedlecki Portal Motoryzacyjny. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem dostępnym na licencji GNU GPL.

Od 22 marca 2013 polskie prawo wymaga poinformowania użytkownika o używaniu cookies przez serwis internetowy. Ta strona używa cookies do logowania użytkownika, serwowania reklam i zbierania statystyki odwiedzin. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, wyłącz obsługę cookies w swojej przeglądarce.